29/05/2015

Nga Jean-Jacques Kourliandsky Studiues në Institutin e Marrëdhënieve Ndërkombëtare Strategjike, Francë Si arriti me sukses partia “Podemos”, të imponohet në pejsazhin politik spanjoll brenda një viti? Cila ishte strategjia e partisë për të pushtuar zgjedhësit? Së pari, duhet saktësuar se Spanja nuk është Greqia. Podemos nuk fitoi shumicën në Spanjë,

Mesfushori i Barcelonës, Andres Iniesta, është i bindur se treshja sulmuese, Messi – Neymar – Sanchez, është trio sulmuese më e mirë në histori të Barcelonës.  Treshja ka kohë që po marrin lëvdata nga gjithandaj bota për lojën fantastike dhe golat e shumtë që kanë shfaqur, teksa Iniesta beson se

Një mesazh i shkurtër që po qarkullon këto kohë nëpër celularët Apple, si iPhone, mund t’i dëmtojë automatikisht këta celularë. Ky lloj virusi përhapet nga një tekst i shkurtër i cili përmban shkronja arabe, kineze dhe fjalë në anglisht. Dëmtimi kryhet kur ai dërgohet nga një iPhone, në një tjetër.

Nën frikën e zërave se paratë në arkat e shtetit po mbarohen dhe vendi mund të falimentojë, mijëra pensionistë kanë shkuar prej orëve të para të mëngjesit të së premtes para degëve të bankave greke për të marrë pensionet e tyre, duke krijuar një radhë më të gjatë se zakonisht.

Këto imazhe tregojnë diversitetin e racës njerëzore, duke na kujtuar se ne jetojmë në një planet ku dhimbja dhe lumturia bashkëjetojnë. Disa nga këto foto janë të bukura, ndërsa disa të tjera janë aq prekëse, sa ta copëtojnë zemrën. “Koha kozmike është e njëjtë për të gjithë, por koha njerëzore ndryshon

Google e ka prezantuar versionin më të fundit të sistemit të saj operativ mobil, përkatësisht Android M në konferencën e saj të zhvilluesve të quajtur Google IO Developer. Sistemi i ri operativ i kompanisë do të lansohet më vonë gjatë vitit. Gjiganti i kërkimit tani ka lëshuar versionin Android M