25/05/2015

Ankthi është një përjetim i përditshëm që prek çdo njeri për faktorë të ndryshëm dhe që dikë e godet më shumë e të tjerë më pak. Mësoni se çfarë duhet të jetë duke ju bërë të ndiheni të shqetësuar për mënyrën si po jetoni Nëse vuani nga ankthi, nuk jeni

Ndonjëherë gabimet e politikanëve mund të kenë pasoja tragjike. Kur CIA informoi në 2001 në lidhje me një sulm terrorist “të afërt” që Al Kaeda po përgatiste kundër SHBA-së, ish zëvendës/presidenti i SHBA-së, Dick Cheney mendoi se bëhej fjalë për një alarm fals, pa bazë. Gabohej: po afrohej sulmi më

Presidenti turk, Recep Tayip Erdogan kërcënoi të përditshmen njujorkeze “New York Times”. Duke u bërë thirrje prestigjiozes amerikane të mbajë vendin e saj, Presidenti turk e cilësoi të paturpshëm një editorial të botuar kohët e fundit në këtë të përditshme. I revoltuar Erdogan shkruan: “Kush je ti, një “editorial kritik”

Nga Mark Thoma “The Fiscal Times” Besimi se ekonomia është bërë tejet e politizuar, është arsyeja kryesore pse opinioni publik e ka humbur besimin në aftësinë e ekonomistëve për të dhënë këshilla mbi çështje të rëndësishme politike….  

Kush luan vazhdimisht me lojëra elektronike rrit aftësitë e tij të përqëndrimit, por ndoshta e përdor trurin e tij edhe në një mënyrë që e bën më të prirur për të zhvilluar shqetësime neurologjikë si Alzheimeri. Këtë ka zbuluar një studim i publikuar në “Proceedings of the Royal Society B”

Petro Poroshenko u premtoi ukrainasve një jetë më të mirë. Por nuk ka shenja për këtë në horizont. Me të drejtë kritikat kundër presidentit po rriten. Një vit pas zgjedhjes ai duhet të veprojë Bernd Johann Ai u premtoi bashkëkombasve reforma dhe një perspektivë europiane. Me sloganin “Për një jetë