18/05/2015

Kjo shpjegon përse Abu Bakr al Bagdadi – në formë apo i plagosur qoftë – mund të ecë përpara me planin. Nëse bie dikush, një muxhahedin është menjëherë gati t’i zërë vendin. Në këta muaj, Kalifi ka parë të vdesin shumë prej njerëzve të tij, si i famshmi Turkmeni, një

Ekonomistët përpiqen të kuptojnë sisteme jashtëzakonisht komplekse jo-lineare të pajisjeve të ndërlidhura, të njohur ndryshe si njerëz. Ata përdorin matematika gjithnjë e më komplekse, me shpresën se ato do t’u sjellin suksesin e “shkencave të vështira”, por ky ka qenë gabimi i tyre më i madh Robert Matthews Maji është

Nga Jean-Jacques Kourliandsky Studjues në Institutin e Marrëdhënieve Ndërkombëtare Strategjike, Francë Për herë të parë një president francez bën një vizitë në Kubë. Përse më parë asnjë udhëheqës francez nuk ka viizituar Kubën? Gjatë luftës së Ftohtë, të shkoje në Kubë, i komplikoje marrëdhëniet me Shtetet e Bashkuara. Megjithatë, Franca

Barcelona është kampione e re e Spanjës në futboll. Skuadra e Barcelonës ka fituar për herë të 23 titullin e La Ligës në Spanjë, duke vërtetuar kështu dominimin e saj në vitet e fundit. Ajo në 7 edicionet e fundit ka arritur të fitoj 5 tituj, për dallim nga rivali,

Histori të pabesueshme mbijetese Louis-Auguste Cyparis ishte një i burgosur i arratisur, që iu dorëzua autoriteteve në maj të vitit 1902. Ishte një vendim që do i shpëtonte jetën. Banor i St. Pierre në ishullin Martinike në Karaibe, përpjekja për arratisje e Cyparisit i kushtoi izolimin në vetmi në bodrumin

Histori të pabesueshme mbijetese Mbretëresha e Detit ishte një tren në Sri Lanka. Një ditë dhjetori, lokomotiva e tejmbushur po i afrohej destinacionit, kur u godit nga një dallgë shumë e madhe e shkaktuar prej Cunamit shkatërrimtar të vitit 2004 në Oqeanin Indian. Të tetë vagonat u përmbytën menjëherë dhe