December 2014

Misteri i madh i avionit të linjës “Malaysia Airlines”. Të shumta janë hipotezat, zero rezultatet konkrete. Asnjë gjurmë e avonit nuk gjendet Teoria e fundit lidhur me zhdukjen misterioze të avionit MH370, nuk është në fakt shumë e “re”. Sipas kësaj teze, avioni “Boing 777” i kompanisë ajrore “Malaysia Airlines”,

Pas  25 vjetësh nga rënia e Murit, çmontohen linjat  e mbrojtjes kundër pushtuesit sovjetik Ajo që sot agjencitë turistike e promovojnë si ura e miqësisë midis Zvicrës e Gjermanisë ka qënë për dhjetëra vjet një linjë e vërtetë fronti për Bernën. Bad Sackingen, monument kombëtar zviceran i ngritur në Mesjetë,

Një avion. Një tjetër i goditur nga një predhë në qiejt e Ukrainës. Tani një i tretë i zhdukur në fluturim, ndoshta i përfshirë nga një stuhi në detin e Giava-s, Indonezi, me 162 persona në bord Këtë herë mallkimi malajzian ka goditur një Avion 320/200 nga kompania me kosto

Nga Tulio Avoledo I cilësuar si mitik, deti Adriatik ka qenë skenë e stuhive të mëdha, që në kohën e profetit Jona. Një anektodë e lidh me këtë det urimin e njohur që përdorin shpesh italianët: “in bocca al lupo!” (Paç Fat!) Në “zemër” të një stuhie, ndihesh absolutisht i

Nga Cecile Ducourtieux Shqetësimi u rrit në Bruksel ditën e hënë më 29 dhjetor, në vijim të njoftimit – mjaft i parashikueshëm – për dështimin e zgjedhjes së kandidatit konservator për president të Greqisë, ish komisioneri evropian Stavros Dimas, që Jean-Claude Juncker, presidenti i Komisionit Evropian e kishte mbështetur me

Anije, helikopterë, avionë dhe kavo të këputura, por ka polemika për zgjedhjen e portit. “Shumë ekipe për të koordinuar, nuk mund të bënim më asgjë. Renzi drejton operacionin. Ka dyshime për Pulian dhe Greqinë. “Përse jo Vlora?” Norman Atlantic nuk është i kollajtë për t’u qetësuar. I rrethuar nga tetë