19/12/2014

Të tronditur nga informacionet dhe nga gjërat që duhet të bëjmë? Mund të “shpëtohemi”. Kështu thonë neuroshkencëtarët Në rrugën e evolucionit, njeriu është shquar nga speciet e tjera shtazore prej kapacitetit për të përdorur pikërisht trurin për të zgjidhur problemat. Sot ky kapacitet vihet në rrezik serioz nga tepria e

Telefoni juaj nuk ka autonominë që ju nevojitet? Me shumë vështirësi arrini gjerë në mbrëmje me një përdorim normal? Nuk jeni të vetmit me këtë problem: smartphonet kanë evoluar shumë gjatë viteve, por nuk mund të themi të njëjtën gjë për bateritë. Në ndihmën tonë vijnë power bank, “kuti” të

Është dashur ndërhyrja e policisë për shpëndarjen e turmës së xhindosur të të papunëve, pasi një zyre punësimi në Stokolm ftoi gabimisht për një seri intervistash pune plot 61 mijë persona. “Diçka nuk ka funksionuar në listën tonë të e-mail-eve, çka krijoi një situatë kaotike”- shpjegon drejtori i zyrës “Clas

Tërmeti me magnitudë më të lartë që u regjistrua në Itali ishte me magnitudë 4.1 ballë i shkallës Rihter, por dridhjet e njëpasnjëshme të tokës kanë shkaktuar panik. Sipas Institutit Kombëtar të Gjeofizikës dhe Vullkanologjisë (INGV), rreth 80 tërmete u regjistruan në Kianti, mes Firences dhe Sienës, gjatë 24 orëve

Roberto Benigni ka dhuruar një shfaqje mahnitëse ditët e kaluara në televizionin Rai duke rritur shikueshmërinë në 10 milionë telespektatorë me shfaqjen e tij “10 Urdhëresat”. Por përpara shfaqjes ai ka marrë një telefonatë surprizë nga Papa Françesku. Telefonata e ngrohtë që Papa i ka bërë aktorit fitues të çmimit

Nëse dëshironi të jeni rival të Skype, ju duhet sigurisht të jeni një kompani shumë e madhe, ose të mos konkurroni fare me të. Dhe Viber, gjatë muajve të fundit si duket e ka kuptuar këtë. Ata kanë quar shkëmbimin e mesazheve dhe thirrjet me VoIP, në një nivel krejtësisht