17/12/2014

Gjermania është një hegjemion ngurues. Është kaq e thjeshtë për ta kuptuar këtë. Por është gjithashtu shumë e fuqishme dhe shumë qendrore për të shmangur fatin e saj të ri. Mbetet e ardhmja e një Europe politike dhe ekonomike mjaft delikate. Koha për të menduar ngushtë ka kaluar. Gjermania, tashmë

Galaxy S5 juaj së shpejti mund të bëhet me pasardhës të ri. Sipas një raporti nga faqja kineze Chosun Biz, ekspertët në Kinë besojnë se kompania Samsung mund të mbajë një event më 6 janar të vitit që vjen ku do të prezantojë smartfonin e ri të serisë Galaxy, atë

Nje “rrefim” permes fotografive (me mire se 1000 fjale) 70-VJET-PAS-ZBARKIMIT-NE-NORMANDI-NJE-VETERAN-I-LUFTES-SE-DYTE-BOTERORE ATLETI-AFRIKANO-JUGOR-PISTORIUS-SHPALLET-FAJTOR-PER-VRASJEN-E-ISH-TE-FEJUARES-SE-TIJ CEREMONIA-E-HAPJES-SE-LOJERAVE-OLIMPIKE-NE-SOCHI CMENDURI-HI-TECH-INAUGURIMI-I-DALJES-NE-TREG-TE-IPHONE-6-NE-TOKIO DIELL-ARTIFICIAL-NE-NJE-EKRAN-GJIGAND-NE-SHESHIN-TIENANMEN-NE-PEKIN-MBYTUR-NGA-SMOGU EGJIPTI-NE-FESTE-PAS-ZGJEDHJES-PRESIDENT-TE-GJENERALIT-AL-SISI EMIGRANTE-ARIKANE-TE-SHPETUAR-NGA-VDEKJA-NGA-ROJET-BREGDETARE-ITALIANE ERERAT-E-EUROSKEPTICIZIMIT-DEPUTETET-E-PARTISE-SE-MBRETERISE-SE-BASHKUAR-I-KTHEJNE-SHPATULLAT-SALLES-NE-SEANCEN-E-PARE-TE-LEGJISLATURES-SE-RE-TE-PARLAMENTIT-EUROPIAN FENOMENI-I-SUPERHENES-NE-KADIZ-TE-SPANJES FILIPI-VI-NE-PALLATIN-MBRETEROR-NE-MADRID-PAK-PARA-DALJES-NE-BALLKON-SI-MBRETI-I-RI-I-VENDIT FOTOT-E-QNDRA-VIKTIMAVE-TE-TRAGJEDISE-SE-SEULIT-NE-KORENE-E-JUGUT-PAS-MBYTJES-SE-NJE-TRAGETI-PLOT-ME-STUDENTE FUTBOLLISTI-ITALIAN-KIELINI-I-TREGON-ARBITRIT-KAFSHIMIN-E-LUIS-SUAREZ KINEMAJA-BOTERORE-NE-ZI-HOMAZHE-NE-HOLLIVUD-PAS-VDEKJES-TRAGJIKE-TE-ROBIN-UILLIAMS KOBAN-NJE-BURRE-ULUR-NE-PERFIFERI-TE-QYTETIT-GJATE-PERLESHJEVE-TE-TMERRSHME-MES-ISIS-DHE-KURDEVE KREMTIMI-I-25-VJETORIT-TE-RENIES-SE-MURIT-TE-BERLINIT KRYEMINISRI-BRITANIK-KAMERON-PAK-DITE-PERPARA-MBAJTJES-SE-REFERENDUMIT-SKOCEZ-PR-PAVARESI MALALA-ADOLESHENTJA-PAKISTANEZE-FITON-CMIMIN-NODEL-PER-PAQE NJE-SEPARATIST-RUS-PERBALLE-RRENOJAVE-TE-AVIONIT-MALAJZIAN-NE-LINDJE-TE-UKRAINES OBAMA-NE-FUND-TE-KONFERENCES-PR-SHTYP-NE-SHTEPINE-E-BARDHE-PASI-DEMOKRATET-PRANUAN-HUMBJET-NE-ZGJEDHJET-E-MESIT-TE-MANDATIT PARLAMENTI-BELG-LIGJERON-EUTANAZINE PERLESHJET-NE-KIEV-UKRAINE PERQAFIMI-I-NJE-POLICI-DHE-NJE-12-VJECARI-ME-NGJYRE-GJATE-TRAZIRAVE-NE-PORTLAND-PAS-VRASJES-SE-FERGUSON-TE-MICHAEL-BROWN PROTESTUESIT-KERKOJNE-SQARIME-MBI-ZHDUKJEN-MISTERIOZE-TE-43-STUDENTEVE-NE-MEKSIKE.-MANTELI-I-KUQ-SIMBOLIZON-GJAKUN-E-DERDHUR-NGA-TE-ZHDUKURIT REKUPERIMI-I-RELIKTEVE-TE-KROCERES-KONKORDIA REVOLUCIONI-I-OMBRELLAVE-NE-HONG-KONG RIO-DE-ZHANEIRO-PROTESTA-KUNDER-BOTERORIT SELFIE I VITIT GJATE CEREMONISE-SE-NDARJES-SE-CMIMEVE-OSKAR-NE-LOS-ANXHELOS SIRI-ALEPO-PAS-BOMBARDIMIT-NGA-FORCAT-QEVERITARE-TE-BASHAR-AL-ASAD STAFI-ANTI-EBOLA-NE-LIBERI TRISHTIMI-I-TIFOZEVE-PAS-POSHTERIMIT-7-1-TE-BRAZILIT-NGA-GJERMANIA  

Në një letër të hapur, një gazetar turk i kërkon papa Françeskut t’i shpjegojë myslimanëve se si Kisha katolike kaloi nga inkuizicioni në shpirtmirësi. Faleminderit që na kujtoni se madhështia e një njeriu nuk matet me mënyrën e jetesës së tij, por me përulësinë e tij. “Të fundit do të

Menaxherët filialit të rrjetit të supermarketeve Tesco në Haverfordwest të Britaninë e Madhe, përfunduan pak muaj më parë në qendër të kritikave të ashpra, për shkak të një posteri që ishte menduar të shërbente si motivim për punonjësit e marketit, por që u gykua si një gjetje makabre. Posteri shfaqte

Ekranë që formojnë parete gjigande dhe ambiente të pabesueshëme interaktivë 3 dimensionale. Është kufiri i fundit nga shkenca e nga teknologjia për të parë Big Data Realiteti virtual është për shumëkënd sinonim i zbavitjes: televizorë që shfaqin film në 3D e lojra në gjëndje të na fusin në ambiente virtuale