28/10/2014

Condé Nast Traveler ka bërë publikë rezultatet e një sondazhi mes lexuesve dhe Firence, në Itali, është zgjedhur qyteti më i mirë në botë nga udhëtarët. Qyteti italian është si një muze i gjallë, ku cdo rrugë, rrugicë dhe ndërtesë është e mbushur me histori. Eshtë një margaritar në mes

Ndertesa historike, monumente, muzeume, ndertesa e Kongresit amerikan – te gjitha mund te shihen nga lart poshte vetem disa centimetra prej fytyres. Por per te bere kete duhet te jesh inxhinier, arkeolog dhe pjeserisht aventurier.  Mund te duket si argetim, por kjo eshte nje pune serioze. Ky ekip i kompanise

Ai ka luftuar me krokodilët, është përballur me një balenë. Ai ka futur rrufenë në burg. Ai është Muhamed Ali, një nga figurat më të famshme të shekullit 20. Tre herë kampioni i botës për peshat e rënda ka disa fakte dhe histori të çuditshme. Njeriu që tronditi botën është

Pak ditë më parë, Mario Vargas Llosa kujtonte se pasi kishte fituar Cmimin Nobel për Letërsinë në vitin 2010, ai kishte parashikuar se deri në moshën 80 vjeç, ai vetëm do të lexonte dhe pushonte. Tani, në moshën 78 vjeç, ai thotë se nuk ka fare plane pensioni. Mund të