24/10/2014

Një version i prapaskenës ka dalë tashmë në disa media evropiane, se si ka mundur të ndikohet vendimi kundër Shqipërisë nga UEFA. Shqipëria u dënua me humbje 3:0 pas triumift heroik në Beograd ku u shpall Shqipëria Etnike më 14 tetor. Por, UEFA dhunën fizike ndaj lojtarëve shqiptarë e përkufizoi

Owen Gibson The Guardian Banderolat që glorifikonin kriminelë lufte u shpalosën haptaz dhe këngët që dëgjoheshin nga shkallët e stadiumit përfshinin edhe fjalë si “Vrit, Vrit, Vrit gjithë shqiptarët” dhe “Digji, digji të gjallë deri sa të mos mbetet asnjë’. Shfaqja e huliganit famëkeq Igor Bogdanov në turmë, u duk

Gazeta më e madhe sportive në Itali, “La Gazzetta dello Sport”, i ka dedikuar një hapësirë të madhe vendimit të sotëm të UEFA-s, sipas së cilit Shqipëria humb 3-0 në tavolinë përballjen me Serbinë. Sipas saj, asnjë nuk ka dalë i fituar, por Shqipëria është dukshëm më e penalizuar. Përpos

Gazeta zvicerane “Tages Anzeiger” e ka quajtur skandaloz vendimin e UEFA-s për t’i dhënë Serbisë fitoren 3-0 në tavolinë në kurriz të Shqipërisë. Redaktori sportiv zviceran, David Wiederkehr me anë të një komenti te “Tages Anzeiger”, thotë se UEFA kishte prova të mjaftueshme për ta përjashtuar kombëtaren serbe nga Kampionati

“Michel Platini është djali i Slobodan Milosheviçit dhe Maria Markoviçit, (të martuar, me prejardhje serbe, rrënjët e Marias janë në Beograd…)”. Dikujt me siguri shqiptar, i ka shkuar në mendje që në biografinë e Platinit në enciklopedinë online Wikipedia, ta paraqes francezin si birin e ish presidentit të Serbisë, Slobodan

Pavarësisht mungesës së futbollistit më të kushtueshëm të botës, Gareth Bale, në Santiago Bernabeu nesër do të luhet ndeshja më e kushtueshme e historisë Cristiano Ronaldo, Lionel Messi, Luis Suarez, Neymar, James Rodriguez … këtë të shtunë, El Classico në Spanjë do të ketë një sasi të tillë talentesh, ndërkohë