16/10/2014

Tensione politike dhe ekonomike ndërlikojnë hyrjen në funksione të Komisionit Cécile Ducourti Parlamentit evropian u gjend përballë realiteteve të vështira: rreziku i krizës së hapur midis Jean-Claude Junckerit, presidenti i ardhshëm i Komisionit evropian, dhe eurodeputetëve. Pas dhjetë ditë seanca dëgjimore, Parlamenti  evropian të mërkurën më 8 tetor në Bruksel,

Ndeshja ishte e mbushur me elektricitet që para shfaqjes së tij: djemtë e mi nuk mundeshin të bënin nxemjen. Nga tribunat vinte gjithcka, tymosës, gurë, monedha. Më pas, disa tifozë serbë hynë në terrenin e lojës dhe shumë prej lojtarëve të mi u rrahën në mënyrë të poshtër, u sulmuan

“Ende e kam të pamundur të besoj atë që ka ndodhur atë natë në Beograd, sporti nuk duhet të ketë fare të bëjë me këto gjëra”. Ai që flet pas ndeshjes Serbi-Shqipëri është Igli Tare, drejtor sportiv i Lacios dhe ish kampion i kombëtares shqiptare. Ai ishte atje, në tribunën

UEFA nisi dje procedurat disiplinore ndaj Federatës Serbe të Futbollit (FSS) për hedhje të fishekzjarrëve dhe flakadanëve (Neni 16, paragrafi 2, pikat b dhe c) të Kodit Disiplinor të UEFA-s), për shqetësime dhe parregullsi të publikut (Neni 16, paragrafi 2, pika h), pushtim të fushës (Neni 16, paragrafi 2, pika

Kapiteni i Kombëtares Shqiptare ka dhënë një intervistë për prestigjozen ‘El Parisien” ku ka treguar se në fushë pas asaj që ndodhi, lojtarët e kombëtares shqiptare menduan vetëm për jetët e tyre, të cilat qartazi ishin të rrezikuara nga huliganët serbë. Ata nuk u mbrojtën as nga forcat e sigurisë,

Nuk është e drejtë që t’i kërkosh një skuadre të luajë drejt kur kushtet janë të padrejta. Tani, UEFA duhet të marrë sanksione, të cilat duhet të jenë të drejta, por edhe të ashpra. Shumë pyetje pa përgjigje po vlojnë për dhunën e pashembullt që u pa në Beograd, në