September 2014

Me iniciativa gjithnjë të reja, Amazon po e ndryshon në mënyrë radikale tregtinë e librit. Me një flatrate për librat elektronikë, Amazon po zgjeron monopolin e saj. Por synimet e gjigantit shkojnë më tej se kaq Nga laboratori i Amazon në SHBA vijnë vazhdimisht përzierje të habitshme shpërthyese. Ideja më

Thomas L. Friedman “Të gjithë shpresat e historisë moderne arabe janë tradhëtuar”, ka shtuar Melhelm. “Premtimi i dhënies së pushtetit politik, arritjet e politikës, rivendosja e dinjitetit njerëzor, trumbetuar prej sezonit të pranverave arabe në fillimet e tyre. Cdo gjë ia ka lënë vendin luftërave civile, përplasjeve etnike, sektare dhe

Nga François –Bernard Huyghe Drejtor Kërkimi në Institutin e Marrëdhënieve Strategjike Ndërkombëtare, Francë  Ndërkohë që teknologjitë e huaja nuk kanë pushuar së zhvilluari, si kanë evoluar mënyrat e komunikimit të grupeve xhihadiste? Çfarë metodash përdorin ata në rrjetet sociale? Sigurisht mënyrat e komunikimit kanë evoluar. Grupet xhihadiste, me kohë kanë

Tashmë kampionati italian duket se ka vetëm dy skuadra protagoniste, Juventusin dhe Romën. Duket se titulli kampion do të diskutohet vetëm midis tyre. Ndërkohë që skuadrat e tjera do luftojnë për vendin e tretë dhe më poshtë. Sigurisht, kjo nuk është rastësi. Juventusi dhe Roma këtë vit ngjajnë shumë. Të

Të mëdhenj por të menaxhueshëm, të butë, të rrumbullakosur dhe tepër të shkëlqyer. Ja ku janë përshtypjet e para mbi “bizhutë” e reja, të pritura shumë nga Apple, iPhone 6  dhe iPhone 6 Plus, që debutuan dje në dyqane. Si çdo herë, për ata që kanë fjetur jashtë dyqaneve të

Siçilianët që nuk i shpëtojnë dot krahut të zgjatur të mafias Antonia Quirke Për shumëkënd, jeta në Siçili ecën duke patur si sfond korrupsionin. Mafia, ndonëse jo aq e përhapur sa ka qenë dikur, vazhdon të ketë një ndikim të konsiderueshëm në ishull. Giovanni Spadoro i kalon ditët e tij