30/08/2014

Në një kohë që suksesi ekonomik i Afrikës sa vjen edhe po rritet, pasojat e tij ndihen përtej këtij kontinenti. Ka një zhvillim të paimagjinueshëm në këtë kontinent, që lidhet me rritjen ekonomike dhe rilindjen kulturore. Transformimi i këtij kontinenti do e ndryshojë mënyrën se si Afrika e sheh botën

Shkenca do t’ju mundësojë njerëzve që të zëvendësojnë kujtimet e hidhura me ato të bukura, dhe t’i fshijnë tërësisht traumat, paralajmërojnë shkencëtarët amerikanë. Eksperimenti që emocionet dhe kujtimet e hidhura t’i zëvendësojnë suksesshëm me anë të dritës, mund të ndihmojë në trajtimin e traumave, por edhe të shkaktojë probleme dhe

  Gjatë viteve, CIA amerikane ka fituar reputacionin e të qenit si agjencia e inteligjencës më e sofistikuara në të gjithë planetin. Në të njëjtën kohë, CIA është bërë e njohur për paranojën e saj të pabesueshme dhe nxitjen për ndërmarrjen e projekteve të kushtueshme, herë-herë të paligjshme dhe shpesh

Ndaj provokimeve të Putinit, apo ndaj ndryshimeve dhe përmbysjeve në Lindjen e Mesme, Perëndimi deri tani ka reguar i pafuqishëm dhe i paqartë Alexander Kudascheff Një javë para samitit të NATO-s në Uells, disa ditë para vizitës së nevojshme, të arsyeshme dhe demonstrative të presidentit Obama në Estoni dhe pak

Tani nuk mund të mohohet më se Rusia po zhvillon luftë kundër Ukrainës. Kjo e detyron Evropën të veprojë Ingo Mannteufel Dy ditë pas takimit të kryeministrit rus Vladimir Putin me presidentin e Ukrainës Petro Poroshenko në Minsk, Kievi njofton për një invazion të trupave ruse në juglindje të vendit

Kjo foto u publikua në Twitter nga Brigitte Gabriel, aktiviste arabe nga Libani dhe po bën xhiron e botës. Është një turpërim vrasës përjetimi i këtyre grave të sektit Yazidi dhe kristian, të rrëmbyera pak ditë më parë në Mosul nga xhihadistët e ISIS. Tashmë ato janë mbyllur në një