29/08/2014

Kështu lindi një legjendë / Ishin grabitës rastësorë bagëtish, u shndërruan në heronj të përplasjes së fortë mes pronarëve të vegjël të tokave dhe fermerëve të mëdhenj. Luftonin kundër abuzimeve të klasës dominuese duke grabitur bankat dhe sulmuar trenat, të ndjekur nga sherifë dhe vullnetarë por të adhuruar nga populli

Dy vjet më parë, një grup zyrtarësh të Sigurisë Kombëtarë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës morën një propozim provokues nga disa zyrtarë në Pakistan: Nëse Shtetet e Bashkuara do të lironin një grua pakistaneze që mbahet e burgosur në Teksas për tentativë vrasje, Islamabadi do të përpiqej të lironte

Vajza e Saddam Hussein kërkon hakmarrje. Me milionat e saj, Raghad Hussein sponsorizon terroristët e Shtetit Islamik. Si shumë pasues të babait të saj, edhe ajo ëndërron për kthimin në pushtet Vajza e madhe e Saddam Hussein, Raghad, është e njohur për jetën e saj luksoze në mërgim në Jordani.

Tmerri i ditës janë katër koka të prera në rërat e Sinait, dhjetëra ushtarë të burgosur dhe gjysmë lakuriq në shkretëtirën siriane. Në një filmim të gjatë të mbushur me thirrje, muzikë dhe një përshkallëzim të pamjeve të tmerrshme, një grup luftëtarësh të maskuar, që i përkasin grupit “partizanët e

Përgjatë gjithë historisë, njerëzit kanë ndërruar identitet dhe kanë pretenduar se janë dikush tjetër. Disa e bëjnë për të patur një jetë më ngazëllyese dhe për të tërhequr vëmendjen, të tjerë kanë qëllime më të ligë, si për shembull kryerja e një krimi. I lindur me emrin Christian Karl Gerhartsreiter

Ne filmin“Mbreteresha”, film mbi Elizabeten II, shfaqej menyra luksoze e jeteses se mbretereshes dhe keshtjellat e sherbetoret e panumert. Nje bollek per te patur zili, por qe ka konkurrente. Kjo per arsye se Elizabeta II vjen e 11-ta ne listen e familjeve mbreterore me te pasura te botes nga revista