04/08/2014

Një aeroplan spiunazhi i Forcave Ajrore të Shteteve të Bashkuara i është shmangur një përplasjeje me një avion ushtarak rus më 18 Korrik, vetëm 1 ditë pasi fluturimi MH17 i “Malaysia Airlines” u rrëzua në Lindje të Ukrainës, nga një raketë tokë-ajër që dyshohet të jetë lëshuar prej separatistëve pro-rusë,

Nga lufta e ftohtë tek luftërat e nxehta. Për Raportin e Paqes 2014, të Institutit të Ekonomisë dhe Paqes, në 7 vitet e fundit luftërat në planet vetëm sa kanë njohur rritje. Nga 22 tregues, 18 janë përkeqësuar. Kanë shpërthyer konfliktet në Ukrainë dhe në Izrael-Palestinë, janë përkeqësuar luftërat civile

Ku të shkojnë? Janë në një burg në qiell të hapur. Në këtë fotografi, fëmijë palestinezë, me lot në sy, hipur në një kamion teksa largohen nga lagjet e tyre në kërkim të strehave më të sigurta (po a ka të tilla?), ndërkohë që bombardimet e izraelitëve vazhdojnë.

Gjithcka nisi me vrasjen e tre adoleshentëve izraelitë. Nuk dihet se nga kush. Më pas, një djalë palestinez u vra në shenjë hakmarrjeje dhe tani Izraeli dhe Palestinezët po luftojnë mes tyre në Rripin e Gazës. Pavarësisht thirrjeve për armëpushim, armët ende nuk kanë heshtur. Në këtë fotografi, tanke dhe

Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry është spiunuar nga shërbimi sekret izraelit (Mossad) gjatë negociatave për paqen në Lindjen e Mesme, nëpërmjet përgjimeve telefonike, njoftoi sot e përjavshmja gjermane “Der Spiegel” në versionin online. Ajo shton se shërbimi i kryer nga Mossad-i bëhej për të mbajtur të informuar kryeministrin Benyamin