03/08/2014

I ka shkuar dëm përpjekja për vetëvrasje një 27 vjecari. Ai ka dashur t’i japë fund jetës duke u hedhur në një kafaz tigrash, por nuk ia ka dalë pasi këta të fundit nuk janë shfaqur të interesuar për ta ngrënë. 27-vjeçari Yang Jinhai që është hedhur në kafazin e

RUBRIKA: Fakte tronditës për shkrimtarë dhe poetë të famshëm Sigurisht, ai shkruajti disa prej romaneve më të famshëm të gjuhës angleze, por Charles Dickens ishte vërtetë njeri i çuditshëm. Kudo ku flinte, ai këmbëngulte që krevati të ishte me orientim nga veriu. Drejtimi i dyshekut, sipas tij, ishte shkëndija e

Banorë dhe të afërm përpiqen të gjejnë strehë gjatë një sulmi me raketë, në funeralin e ushtarit Meidan Maymon Biton, 20 vjec, në varrezën e qytetit jugor të Netivotit, të martën në 29 korrik. Ai ishte vrarë një ditë më parë kur një predhë mortaje e goditur nga Gaza goditi

Leon Aron Dy luftëra – njëra në Gaza dhe tjetra në Ukrainën lindore, po shpalosen njëkohësisht. Nuk kanë asgjë të përbashkët, përveç kësaj: të dyja duhet të shihen si shumë të qarta, në kuptimin se cila palë ka të drejtë dhe cila është gabim. Dhe së dyti, të dyja ka

Facebook do të bëjë që së shpejti të gjithë përdoruesit në të gjithë botën të shkarkojnë aplikacionin e saj Messenger. Sipas TechCrunch, Facebook ka filluar të njoftojë përdoruesit që gjatë muajve të ardhshëm nuk do të kenë mundësi të dërgojnë mesazhe në Facebook në pajisjet Android dhe iOS. Disa përdorues

Gjatë Luftës së Parë Botërore, lufta e llogoreve detyroi palët gjermane dhe franceze që të ndërtonin tunele poshtë pozicioneve të armikut. Këtu, shenjat e goditjeve të artilerive vazhdojnë të jenë të pranishme mes rrënojave të një fortese në Chemin des Dames, Francë, aty ku afro 30 mijë trupa franceze gjetën