01/08/2014

Udhëheqësit botërorë “përqafojnë” demokracinë joliberale Elementët më të rëndësishëm të Putinizmit janë nacionalizmi, feja, konservatizmi social, kapitalizmi shtetëror dhe dominimi i medias nga qeveria. Në një mënyrë apo një tjetër, ato janë të ndryshme ose kundërshtare të vlerave perëndimore të të drejtave individuale, kozmopolitanizmit dhe internacionalizmit. Do të ishte gabim

Hames Rodrigez është ylli më i ri i futbollit ndërkombëtar. Shkëlqeu në Kupën e Botës dhe bëri klubet më prestigjioze të luftojnë për shërbimet e tij. Firmosi te Reali i Madridit për një shifër marramendëse dhe tashmë duhet të tregojë vlerat prej “galaktiku”. Kolumbiani 23- vjeçar rrëfen jetën e tij,

Gazeta britanike “Independent” shkruan për bisedime sekrete mes Rusisë dhe Gjermanisë, që kanë qëllim zgjidhjen e konfliktit në Ukrainë. Kjo përgënjeshtrohet nga anëtarë të qeverisë gjermane. Një plan sekret, që po diskutohet mes Rusisë dhe Ukrainës, për të zgjidhur krizën ukrainase? “Ky nuk është më shumë se sa një titull

iPhone 5S mund të bëhet edhe me tastierë!Mbase ju kujtohet që me mbështjellësin e mëhershëm nga Typo, iPhone juaj mund të dukej shumë ngjashëm me BlackBerry, për shkak të tastierës fizike e cila ngjitej në telefon. Në fakt, Typo 2 është një tastierë fizike shtesë e cila i ngjitet iPhone,

Xherdan Shaqiri vazhdon të mbetet objektiv i Juventusit. Por, kampioni i Italisë mund ta blejë mesfushorin kosovar vetëm nëse e shet Arturo Vidalin në Manchester United, raporton Calciomercato. E ardhmja e Xherdan Shaqirit vazhdon të mbetet e paqartë. Ai ka kontratë me Bayern Munichun deri në vitin 2016, por mund

Kjo eshtë tornado Alley në SHBA e cila është fotografuar në Kolorado më 28 maj të vitit 2013 dhe e cila është përzgjedhur nga National Geographic si fotografia më e mirë e këtij viti në garën e udhëtuesve të cilët dërgojnë fotografi. Këtë foto e ka realizuar Marko Korosec.