July 2014

Damien McElroy Reputacioni i saj si qendra e spiunazhit është shumë më i hershëm se sa fama që fitoi si vendi ku zhvillohen ngjarjet e filmit të 1949-ës “I Treti”, por vetëm tani mund të vendoset një shifër për numrin e spiunëve që veprojnë në Vienë.  Një vëzhgim i kryer

Ajo që na shquan neve është se pësimet nuk na bëhen mësime. E harrojmë të shkuarën me një frazë të ndyrë “ç’i gris t’ëmën”, dhe biem prapë në grackat e para.   Me këtë mentalitet do mos mundim kurrë të bëjmë një shtet serios. Sa kohë që ne besojmë edhe kur

Tërmetet po trondisin shtetin e Oklahomës në pjesën qëndrore të Shteteve të Bashkuara, më  shumë se çdo shtet tjetër në vend, edhe më tepër se Kalifornia që ka përjetuar shumë tërmete. Para vitit 2009, Oklahoma kishte gati dy tërmete në vit të magnitudës 3.0 ose më të fortë. Deri tani

Rubrika: Gjëza intriguese nga historia Mitologjia nordike na ka dhënë Torin madhështor, por ajo na ofron edhe disa gjëza të jashtëzakonshme, sidomos ato që i parashtronte Perëndia Odin. Sipas legjendave, një person i quajtur Gestumblindi ishte duke u burgosur prej mbretit Heidrek. Mbreti kishte thënë se ai do të shpëtonte

Shkencëtarët pretendojnë se kanë zbuluar në tru një “çelës” që aktivizon dhe çaktivizon vetëdijen te njerëzit. Dr Mohamad Koubeissi dhe skuadra e tij nga Universiteti i Xhorxh Uashingtonit studiuan një paciente epileptike dhe zbuluan se impulset elektrike në një rajon të veçantë mund ta bënin atë të humbte vetëdijen. Ndalimi

Pavarësisht se vdekja konsiderohet si e vetmja gjë e pashmangshme, ne dimë shumë pak për të. Rreth konceptit të vdekjes qarkullojnë mitet dhe besimet e rreme që shpjegohen si më poshtë nga e përditshmja amerikane “Huffington Post”. 1. Nuk është e vërtetë që pas vdekjes thonjtë dhe flokët vazhdojnë të