12/06/2014

Militantët: Kemi hesape për të larë. Obama: Nuk përjashtoj asgjë. Një zyrtar i lartë: Nuk do të ketë ushtarë në terren. Luftëtarët marrin qytetin e lindjes së Saddamit. Kurdët e Irakut marin kontrollin e qytetit të Kirkukut, shumë i pasur me naftë. Iraku i kërkon SHBA ndihmë për sulme ajrorë.

Nesër, jo vetëm që do të jetë data 13 e ditës së premte, por edhe Hëna e Plotë. Hera e fundit që fenomeni ka ndodhur ishte në 13 tetor, 2000 Për herë të parë pas një dekade, dy nga supersticionet e mëdha të Perëndimit do të kombinohen dhe do të

Numri i vetëvrasjeve është rritur ndjeshëm, pas krizës ekonomike në Evropë dhe në Amerikën Veriore. Sipas shifrave të publikuara nga studimi “British Journal of Psychiatry”, kjo krizë ka shkaktuar mbi 10 mijë vetëvrasje shtesë. Studimi i kryer nga Universiteti i Oksfordit dhe Shkollës londineze për Higjienën dhe Mjekësinë Tropikale, ka

Ngjarja më e shikuar sportive e vitit nuk do të ndiqet vetëm në Tokë, por edhe më gjerë. Astronautët në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës po bëhen gati për Kampionatin Botëror në Brazil, njofton NASA. Nderin për të hapur Kampionatin e 20-të do ta kenë lojtarët e Kroacisë, që do të

Pikëpyetja më e madhe për ndeshjen e hapjes së Kampionatit Botëror të Brazilit nuk është nëse ky do të mundë Kroacinë, por se si stadiumi i papërfunduar dhe plot probleme, Itaquerao, do të mbajë në të parën ndeshje, teksa do të jetë i mbushur me kapacitet të plotë. A do

Bashkimi Europian (BE) ka filluar hetimin e marrëveshjes së nënshkruar nga tri shtete anëtare të BE-së me gjigantët ndërkombëtarë, Apple, Starbucks dhe Fiat. Dyshohet se shtetet nënshkruese me rastin e nënshkrimit të marrëveshjeve me kompanitë e sipërpërmendura ndërkombëtare ‘u kanë dhënë kompanive avantazh të padrejtë në kurriz të taksapaguesve tjerë’.