SPECIALE

screen-shot-2016-10-21-at-10-10-35

Në fusha të ndryshme të studimit, ka ende probleme që nuk kanë gjetur zgjidhe. Janë krijuar disa teori, por asnjëra prej tyre nuk ka një shpjegim shterues për çështje të caktuara. Pra, vini në punë trurin tuaj dhe shihni nëse mund të zgjidhni ndonjë nga 10 problemet e pazgjidhura të

screen-shot-2016-10-14-at-10-52-08

  Nga Alex Hanton Për 1000 vite pas rënies së Perandorisë Romake të Perëndimit, Perandoria Lindore e Bizantit qëndroi e fortë. I lashtë dhe i fuqishëm, oborri bizantin u bë shpejt i njohur si një labirint intrigash dhe sekretesh. Askush nuk qe i sigurt, dhe askujt s’mund t’i zihej besë.

Të fundit postimet më të fundit në bota.al

screen-shot-2016-10-21-at-10-42-28

Ndihmon heqjen qafe të toksinave nga trupi Kur pini ujë, kjo natyrisht nxit lëvizje në zorrën tuaj. Natën, riparimet trupit juaj vetëriparohet dhe dëbon gjithë toksinat nga trupi. Kur ju pini ujë me stomak bosh në mëngjes, ju do të nxirrni këto toksina të dëmshme, duke e lënë trupin të

screen-shot-2016-10-21-at-10-08-16

Historia është e mbushur me tregime dhe anekdota, mbi atë sesi detaje në dukje të parëndësishme, ndryshuan botën. Ndërsa shumë prej këtyre historive janë thjesht anonime, ka patur rrethana dhe përkime të çuditshme që nuk mund të zhvlerësohen. Pasi përballë ngjarjeve të jashtëzakonshme, çdo gjë mund të jetë e mundur,

screen-shot-2016-10-21-at-10-04-00

I njohur si “Nazisti Jayhawk” (një zog mitik i zonës) predikuesi nga Kansasi Xherëlld B. Uinrod, mund të konsiderohet si një homologu amerikan i Nesta Vebsterit për punën e tij në ringjalljen teorisë së konspiracionit Iluminati gjatë fillimit të shekullit XX-të. Ashtu si Vebsteri, besimi i Uinrod tek një Iluminati

screen-shot-2016-10-21-at-10-01-18

Gjatë testimit të një pajisje, Tesla mori një sinjal të çuditshëm nga hapësira e jashtme. Duket të ishte një model i përsëritur, thuajse sikur dikush qe duke numëruar, dhe ai ishte i bindur se qe duke udhëtuar ndërmjet Venusit dhe Marsit. Ai fillimisht u përpoq të shpjegojë atë në terma

screen-shot-2016-10-21-at-09-58-57

Amerikat qenë kufiri i fundit për ekspansionin e njeriut. Shumica besojnë se ato u populluan rreth 15.000 vjet më parë gjatë një vale migrimi, nëpërmjet urës tokësore në ngushticën e Beringut. Megjithatë, zbulimet e fundit flasin për një histori të ndryshme. Gjenetistët kanë zbuluar kohët e fundit gjurmë AND-je e

screen-shot-2016-10-21-at-09-35-54

Studiuesit sugjerojnë se disa njerëz janë të pritur për të kryer krime të dhunshme. Pas marrjes së mostrave të gjakut nga të burgosurit e dhunshëm në Finlandë, ata gjetën se përsëritësit e shkeljeve kishin variante gjenetike CDH13 dhe MAOA. Ata e mbiquajtën atë “gjeni luftëtar”. MAOA metabolizon dopaminën. Nëse aktiviteti

screen-shot-2016-10-21-at-09-32-52

Hong Xiukuan nuk është i njohur në SHBA, por ai filloi një luftë civile që vrau më shumë njerëz se sa versioni amerikan. Në fakt, të dyja ndodhën në të njëjtën kohë – përveçse variant kinez zgjati 3 herë më shumë dhe mori 20 herë herë më shumë jetë. Ai

screen-shot-2016-10-21-at-09-46-03

17 tetor 1975. Kronika nga nje vend i madh ku nëqoftëse llogaritë nuk dalin, binaja mbyllet Kryebashkiaku Abraham David Beame kishte mbushur të paktën dy blloqe shënimesh të shkruara me dorë dhe më pas të grisura plot nervozizëm, përpara se t’i dorëzonte një faqe sa të mjerë, aq edhe të

screen-shot-2016-10-21-at-09-30-25

I konsideruar tashmë si një nga librat dhe filmat më të mëdhenj të të gjitha kohërave, “Gone with the Wind” (Bashkë me erën) është një klasik amerikan. Historianët besojnë se ai ka ndryshuar realisht mënyrën se si ne e shohim historinë kundër luftës. Sidoqoftë, ai s’do të ekzistonte nëse Margaret

screen-shot-2016-10-21-at-7-52-47-am

Në fillim të vitit 2000, pretendentët kryesorë për nominimin republikan për president ishin Guvernatori i Teksasit Xhorxh Ë. Bush dhe senatori i Arizonës, Xhon Mekein. Bush ishte mirë-financuar, dhe kishte mbështetjen e lidershipit republikan, por fushata kryengritëse e Mekeinit kishte shkaktuar shqetësim pasi gjatë garës së parë paraprake në Nju

screen-shot-2016-10-21-at-7-48-00-am

Nuk ka kurrëfarë madhështie, aty ku s’ka thjeshtësi, mirësi dhe të vërteta. Ne humbim, pasi ia pohojmë këtë vetes. Të gjithë njerëzit jetojnë, jo për shkak të ndonjë kujdesi që kanë për veten e tyre, por nga dashuria për ta që gjendet tek njerëzit e tjerë. Një nga kushtet e

screen-shot-2016-10-20-at-7-40-48-pm

Ata që na kanë hapur sytë mbi lëvizjen e planetëve, ata që hulumtuan mbi strukturat e vogla, 20 shkencëtarë që revolucionarizuan mënyrën e të parit të gjërave. Fizika është ndoshta disiplina që më mirë se kushdo shpjegon funksionimin e botës që na rrethon, që nga pjesëzat që formojnë materien deri

Bota

screen-shot-2016-10-21-at-09-21-30

Një ndër temat e diskutuara gjatë debatit të tretë dhe të fundit presidencial, mes Donald Trumpit dhe Hillary Clintonit, ka qenë edhe ajo e përdorimit të armëve bërthamore. Me tensionet në botë që sa vijnë e shtohen, kandidatja favorite për të qenë presidente, Hillary Clinton, ka zbuluar edhe kohën që

screen-shot-2016-10-21-at-09-01-25

Kandidati republikan për president Donald Trump la të kuptohet të enjten se do ta pranonte me kusht rezultatin e zgjedhjeve të 8 nëntorit. “Unë do ta pranoj rezultatin, në se ai është i qartë, por në se ai nuk është i tillë, kam gjithashtu të drejtën të hap proces gjyqësor”,

screen-shot-2016-10-21-at-08-59-46

Takimi Merkel – Putin shihet si impuls i rëndësishëm për qetësimin e konfliktit. I ngarkuari i qeverisë gjermane për Rusinë, Gernot Erler, tha pas takimit Putin, Merkel, Hollande dhe Poroshenko, se gjatë tij ishte “arritur më tepër se sa kishte menduar ai”. Plani për zbatimin e Marrëveshjes së Minskut është

Rrëfim me foto

screen-shot-2016-10-16-at-20-00-09

Një vit pasi është marrë nga ISIS-i, pushtimit të qytetit sirian Palmira i ka ardhur fundi, mbështetur edhe nga forcat siriane dhe sulmet ajrore ruse. Nga një “shtëpi” e mbushur me thesaret e botës arkeologjike, në një shkatërrim të pamëshirshëm të ikonave historike. Josep Eid, një fotograf i agjensisë së

screen-shot-2016-10-16-at-19-47-16

Gentjan Muça ka zgjedhur një mënyrë të veçantë për të kurorëzuar dashurinë me të fejuarën e tij prej vitesh. Zëvendëskapiteni i Tiranës tha “po” në një ceremoni të mbajtur para fillimit të ndeshjes kundër Skënderbeut. Edvan Bakaj ishte dëshmitar i celebrimit, së bashku me zëdhënësin e klubit bardheblu, Arbi Laçi,

screen-shot-2016-10-10-at-10-27-54

Çfarë ndodh kur u jep amerikanëve harta politike memece të Evropës dhe u kërkon t’i plotësojnë  emrat e shteteve? Buzzfeed e ka provuar, dhe përgjigjet janë vërtetë argëtuese. Duket se njerëzit kanë prirjen të dijnë se nga vijnë prindërit, gjyshërit apo stërgjyshërit e tyre, por përtej kësaj, njohuritë nisin e

Magazine

screen-shot-2016-10-21-at-09-46-03

17 tetor 1975. Kronika nga nje vend i madh ku nëqoftëse llogaritë nuk dalin, binaja mbyllet Kryebashkiaku Abraham David Beame kishte mbushur të paktën dy blloqe shënimesh të shkruara me dorë dhe më pas të grisura plot nervozizëm, përpara se t’i dorëzonte një faqe sa të mjerë, aq edhe të

screen-shot-2016-10-17-at-07-38-16

Prindërit e mirë duan që të rrisin fëmijë të mbarë, të shkëlqejnë në mësime dhe të bëjnë gjëra të mëdha kur të rriten. Edhe pse nuk ka një recetë për rritjen e fëmijëve të sukseshëm, kërkimet psikologjike kanë vënë në dukje disa faktorë që parashikojnë suksesin. Ja disa nga ngjashmëritë

screen-shot-2016-10-16-at-19-22-37

Nëse është hera e parë që i dëgjoni, mos u habitni që ekzistojnë. Janë shtatë destinacione që Bordo ju sugjeron këtë vjeshtë për të vizituar nga Evropa deri në Azi, sepse janë aq unike sa vështirë se shlyhen nga kujtesa. Një fundjavë relaksi në fshatin Hallstatt të Austrisë ose në

Këshilla

screen-shot-2016-10-19-at-19-34-28

“Nuk ka nevojë ta marrësh në pyetje, për të kuptuar se çfarë vërtitet në kokën e dikujt. Sinjalet janë gjithmonë të njëjtë, mjafton të dish t’i rrokësh”. Fjalë të Larae Quy, ish agjente e FBI, për 23 vite agjente e kundërspiunazhit të FBI-së, sot lektore për teknika dhe këshilla se

screen-shot-2016-10-18-at-14-01-02

Pavarësisht nëse jeni tipi që preferon të kalojë vetëm 5 minuta në dush në mëngjes, apo plot një orë i zhytur në vaskë në mbrëmje, kjo mund të thotë shumë mbi atë se sa i vetmuar jeni. Vetmia mund të perceptohet ndryshe tek të gjithë, por përkufizimi më i përgjithshëm

screen-shot-2016-10-17-at-14-21-38

Dr. Travis Bradberry Autor i librit bestseller “Inteligjenca Emocionale 2.0” Trupat tanë kanë një gjuhë të tyre, dhe fjalët e tyre nuk janë gjithmonë të sjellshme. Gjuha e trupit tuaj, me gjasë është bërë pjesë integrale e personit që je, deri në pikën që ju mundet që as të mos

IDE

screen-shot-2016-10-18-at-10-24-54-am

Nga Ngaire Woods Oksford – Kombet e Bashkuara janë duke kërkuar Sekretarit e ri të Përgjithshëm. Presidenca e Bankës Botërore ndodhet në të njëjtat ujëra. Edhe Organizata Botërore e Shëndetësisë ka nevojë për një drejtues të ri. E njëjta gjë vlen edhe për disa organizata të tjera ndërkombëtare. Në një

screen-shot-2016-10-17-at-12-14-30
screen-shot-2016-10-17-at-11-16-03
screen-shot-2016-10-16-at-20-11-21

EKONOMI

screen-shot-2016-10-19-at-10-38-05

Nga Keli Uell Nju Jork – Të kuptosh të ardhmen e punës është diçka e vështirë, në mos e pamundur. Sipas Fondacionit Mekartur, 65 përqind e nxënësve të sotëm do të punësohen në punë që sot ende nuk ekzistojnë. Ndërsa teknologjia, globalizimi dhe shumë faktorë të tjerë vazhdojnë të ripërcaktojnë punën, do

screen-shot-2016-10-18-at-10-26-07-am
screen-shot-2016-10-13-at-10-22-54
screen-shot-2016-10-10-at-09-07-13

KULTURE

screen-shot-2016-10-21-at-09-30-25

I konsideruar tashmë si një nga librat dhe filmat më të mëdhenj të të gjitha kohërave, “Gone with the Wind” (Bashkë me erën) është një klasik amerikan. Historianët besojnë se ai ka ndryshuar realisht mënyrën se si ne e shohim historinë kundër luftës. Sidoqoftë, ai s’do të ekzistonte nëse Margaret

screen-shot-2016-10-17-at-15-05-17
screen-shot-2016-10-15-at-11-05-42-am
screen-shot-2016-10-14-at-09-46-15

Rreth e rrotull

screen-shot-2016-10-21-at-09-24-18

Edhe pse jepen shumë teori të ndryshme në lidhje me krijimin e piramidave të egjiptit, teoria më fundit dhe e thjeshtë në lidhje me këtë, është dhënë prej shkencëtarëve hollandezë. Këta shkencëtarë, pretendojnë se kanë zgjidhur përfundimisht misterin e ndërtimit të piramidave egjiptiane. Eksperimentet e reja kanë provuar se rëra

screen-shot-2016-10-21-at-09-15-46

Wikileaks ka publikuar listën e emaileve të Presidentit të SHBA Barack Obama, që me shumë mundësi është përdorur përpara se të fitonte zgjedhjet në Nëntor të vitit 2008. Në dokumentin e publikuar nga Wikileaks, Obama ka shkëmbyer emaile me John Podestan. Ky i fundit i ka dërguar email Obamës më

screen-shot-2016-10-21-at-09-14-07

ADHURIMI I DJALLIT Adhurimi i Djallit, është një nga kultet satanike, në të cilën adhuruesit kryejnë rituale të ndryshme, dhe i luten Djallit, për ato çka dëshirojnë. Ky adhurim, është një lloj besimi apo “religjioni” si gjithë të tjerët, vetëm se ndaj një zoti të kundërt dhe negativ: Satanai Siç

screen-shot-2016-10-21-at-09-09-44

Sipas një studimi të kohëve të fundit, përdorimi i madh i rrjeteve sociale mund të ndikojë në aftësitë tuaja morale dhe konjitive. Studimi tregon se njerëzit të cilët vazhdimisht shkruajnë mesazhe në tekst ose përdorin rrjetet sociale, kanë më pak gjasa që të përfshihen në të “menduarit reflektiv” dhe t’i

screen-shot-2016-10-21-at-09-06-16

Të gjithë bezdisemi nëse na telefonojnë pa numër. Dikush, i cili nuk ka as emër dhe as figurë, por që i bie telefonit tuaj dhe ju jeni në dilemë ta hapni apo të mos e hapni. Jeni i/e interesuar për t’i dhënë fund kësaj situate? Nëse po, atëherë kjo është

screen-shot-2016-10-21-at-09-04-30

Në praktikë, truri lexon fjalët e njohura si imazhe, duke dalluar me një shikim të shpejtë, pa një analizë të detajuar të shkronjave, termat të cilat tingëllojnë në të njëjtën mënyrë, por janë të ndryshme sa i përket ortografisë Truri nuk ka nevojë që të skanojë plotësisht fjalët çdo herë

screen-shot-2016-10-21-at-08-55-28

Shkencëtarët besojnë se ata kanë zgjidhur më në fund misterin e “Trekëndëshit të Bermudës”. 500,000 km katror e oqeanit, ka qenë prej kohësh e lidhur me zhdukjen e anijeve dhe avionëve. Megjithatë, shkencëtarët mendojnë se ata mund të kenë zgjidhur rastin, duke e vënë atë në një model jashtëzakonisht të

screen-shot-2016-10-21-at-8-01-23-am

Akademia suedeze e Shkencave është lodhur duke trokitur në derën e Bob Dylanit. Disa ditë pasi iu akordua çmimi prestigjioz i Nobelit të Letërsisë për krijimin e shprehjeve të fuqishme poetike brenda traditës së gjatë të këngës amerikane, komiteti u ka dhënë fund përpjekjeve për të kontaktuar me muzikantin ikonë.

SHARE

Faqja Kryesore