NGA BOTA

Donald Trump ka paralajmëruar për një “konflikt të madh, shumë të madh” mes SHBA dhe Koresë së Veriut, duke thënë se një konfrontim katastrofik me shtetin e izoluar ishte “absolutisht” i mundur. Në një intervistë përpara ditës së tij të 100-të në detyrë, Presidenti tha se ishte i vendosur për

Dhuna që ka pushtuar ambientet e Kuvendit të Maqedonisë, pas zgjedhjes së kryeparlamentarit Talat Xhaferi, e ushtruar nga mbështetës nacionalistë të VMRO-DPMNE-së së Nikola Gruevskit, ka lënë në gjendje të rëndë shëndetësore, por jashtë rrezikut për jetën, kreun e Lëvizjes për Reforma në PDSH, Zijadin Sela. Mediet e shumta maqedonase

MAGAZINE

  Tregu global i lëndëve të para për industrinë ushqimore dominohet nga katër shumëkombëshe praktikisht të panjohura. Që manovrojnë çmimet në pjesën më të madhe të botës dhe influencojnë mbi rregullat e sektorit Frank Mulder e Mitchell van de Klundert “Ne jemi mielli i bukës tuaj, gruri i makaronave tuaja,

Boudica është padyshim një nga udhëheqëset më të njohura të Britanisë së epokës Romake. Si mbretëreshë e fisit Iceni, me qendër në Norfolk, ajo kujtohet si udhëheqësja e një revolte kundër Romës, që vrau 80,000 deri 200,000 civilë. Ajo që zakonisht të harrohet, është se Boudica dhe burri i saj,

El Chapo dhe historia sekrete e krizës së heroinës PJESA E TRETE Ka gjasa që fundi i Pax Sinaloa të ketë të bëjë edhe me arratisjen e dytë të Guzmán nga burgu, me 12 korrik 2015. Detajet e arratisjes kanë qenë mjaltë për mediat – Guzmán kishte kaluar nëpërmjet një

HORIZONTE

Varet nga mënyra se si e përcakton fjalën ‘uzurpim’. Një fjalor e përshkruan atë si “të marrësh pushtetin me forcë, ose pa autoritet ligjor”, kështu që është argumentuar se për shkak se Rikardit në fakt iu ofrua kurora në vitin 1483, nuk pati uzurpim. Sidoqoftë, Fjalori i Anglishtes i Oksfordit

Një gradë është fraksion i një rrethi, dhe ka 360 gradë në secilin prej rrathëve imagjinarë që përshkruajnë sipërfaqen e Tokës. Numri 360 në këtë kontekst zakonisht i atribuohet Babilonasve, që kishin një sistem numërimi me bazë 60. (Sistemi ynë modern është me bazë 10). Ata ishin ndoshta të parët

Sa prej jetës sonë nuk ka ndodhur fare? Një për qind? Dhjetë? Pesëdhjetë? Askush nuk e di. E vetmja gjë e sigurtë është që, nëse kujtimet do të ishin valutë, atëherë do të kishim gjithfarëlloj parash të rreme në qarkullim. Gjatë shumë vitesh studiues nga një duzinë universitetesh amerikane kanë

Çdo herë që tërheqim një kujtim nga truri, ai ndryshon, qoftë për shkak të humorit tonë, qoftë si rezultat i informacionit të ri që nuk ishte në dispozicion për ne atë kohë. Është si një skedar kompjuteri që vazhdimisht përditësohet dhe vetëm versioni më i fundit është në dispozicion. Eksperimentet

Realiteti i zymtë është se ushtri të tëra virusesh dhe bakteresh janë duke u fshehur nën akull, patogjenë që janë mbyllur aty miliona vjet më parë, nën shtresat e akullit apo nën koren e ngrirë të Tokës. Këto mikrobe parahistorike janë aq të mëdha, sa që biomasa e tyre e

Përpjekja për të ngulur një shkop në shtresën e akullit në Siberi ose në veri të Kanadasë të shpie shumë pranë katastrofës. Sepse aty, nën akullin e pafund fshihet rreziku më i madh për klimën e botës – një kërcënim shumë më serioz se emetimet e të gjitha makinave në

EKONOMI

  Historia tregon se në vitin 1946 Anthony Fisherit, pilotit shumë të dekoruar të Royal Air Force, i ra në dorë “The Road to Serfdom”, eseja e famshme që kritikon socializmin dhe ekonominë e planifikuar e nobelistit Friedrich von Hayek. Fisher mbeti i goditur nga leximi, pasi këtu konfirmoheshin me

“Brenda dy ose tre muajsh, presidenti i SHBA, Donald Trump, si dhe presidenti i ri i Francës do të përballen me një pyetje të rëndësishme të diplomacisë ekonomike: “ç’duhet të bëjnë në lihje me tepricën aktuale tregtare të Gjermanisë?”, shkruan në numrin e djeshëm të FInancial Times analisti i të

Fondi Monetar Ndërkombëtar do të “largohet” nga Greqia, në qoftë se vendos se marrëveshja e ndihmës së Europës, i lë borxhet e vendit paqëndrueshmërisht të larta, ka deklaruar Christine Lagarde. Greqia do të ketë vend parësor në agjendën e takimeve të pranverës së FMN-së, të cilat fillojnë në Uashington të

LIFESTYLE

Po. Të diturit me siguri se në të ardhmen ne do të përballemi me një dhimbje është më e durueshme, se sa dyshimi që do të ndodhë. Ka qenë ky rezultati i një studimi nga University College në Londër, që ka analizuar reagimet e 45 vullnetarëve ndaj një situate të

Sepse shprehin më qartë emocionet e tyre, përmes fytyrës: sa më e dukshme të jetë ajo që ndien një njeri, aq më shumë dimë ç’të presim prej tij apo prej saj. Ky është rezultati i një studimi gjerman i Universitetit të Lybekut, ku 94 vullnetarë të të dy gjinive panë

Po. Shpesh ata që kanë një IQ mbi mesataren janë më të kënaqur, nëse kanë pak marrëdhënie miqësie dhe takime jo shumë të shpeshta. Në këtë përfundim ka arritur një kërkim i London School of Economics dhe Universitetin i Menaxhimit në Singapor, me më shumë se 15 mijë të rinj

FOTO & VIDEO

Grupi suedez ABBA këndon këngën shumë të pëlqyer për turmat, “Waterloo” në Eurovision Song Contest në Brighton, 1974, e cila i nxorri ata fitues në konkurs. Pavarësisht se krijuan një tendencë unike, kostumet e grupit ishin një marifet për shmangien e taksave. Kohët e fundit u zbulua se grupi mund

Fëmijët ulen në gardh dhe shikojnë provat për zbarkimin në D-Day në Slapton, Devon, ndërsa një ushtar qëndron roje. Afër 160,000 trupa morën pjesë në sulmin me amfibë një muajin më vonë, i cili do të ishte më i madhi në histori. Ai filloi pushtimin e Normandisë nga Aleatët dhe

Mali Sinjar është atdheu i Jezidëve, popull veçanërisht i urryer dhe i persekutuar nga ISIS, për shkak të fesë së tij sinkretike. Përpara malit është ngritur një memorial në nder të luftëtarëve kurdë që vdiqën duke luftuar kundër ISIS.

UDHETIM & TURIZEM

Emily Sargent Duke shëtitur nëpër El Albaicín, një nga Barrios-et qendrore të Granadës, duket sikur kemi udhëtuar në një tjetër kohë – ose, ndoshta, jemi një lloj përralle. Ky është një qytet i mbushur me kështjella, kopshte dhe katedrale, në pritje për t’u zbuluar së bashku rrugicat e ngushta me

Ja disa nga 5 vendet më të preferuara italiane nga turistët. Roma Në kryeqyteti italian mund të eksploroni Forumin antik romak dhe të ecni mbi gjurmët e Perandorit Çezar, të shikoni Vatikanin, të shprehni një dëshirë në Shatërvanin Trevi. Roma është një ndalesë e padiskutueshme në udhëtimin tuaj të Italisë.

Pavarësia Do të vetëdojësoheni se sa të pavarur jeni nga familja juaj, kur udhëtoni larg prej qytetit të lindjes, vetëm ose me miq. Në këto raste do të mësoni se si të kujdeseni për veten dhe të zgjidhni telashet tuaja, gjë që do ju bëjë më të pavarur. 2. Stil

NUNC EST BIBENDUM

Hardhia mund të ketë lindur në ultësirën e Kaukazit, në Gjeorgji, një rajon që krenohet me më shumë se 500 varietete vendase. Prej mijëvjeçarësh, gjeorgjianët prodhojnë verën në kavanoza balte të veshura me dyll blete që quhen qvevri, ndërtuar nga mjeshtrit si Zaliko Bodjadze (foto). Verëbërësit i groposin kavanozët deri

Provat konkrete më të hershme në lidhje me një pije alkoolike vijnë nga Jiahu, në Kinë, ku tashmë në vitin 7000 para Krishtit përdorej për të fermentuar një përzierje të orizit, rrushit, murrizit dhe mjaltit, në kontejnerë balte. Perandorët e parë kinezë pinin verë orizi në gastare prej bronzi si

Alkooli na liron nga “frenimet” dhe mund të na bëjë të ndjehemi më afër me miqtë dhe botën spirituale. Incasit pinin chicha gjatë festimeve që zgjatsnin për ditë me radhë dhe ua ofronin atë perëndive në altarët gjigandë. Në një Chicheria në Cusco, Peru, njerëzit sot pijnë duke luajtur me

SPORT

“Unë mendoj se Mertens ka dëshirën për të qëndruar në Napoli, por duhet të kuptojmë se çfarë mendon gruaja e tij. Nëse zgjidh këto çështje me të, s’ka dyshim që Dries do të mbetet në Napoli. Ne e mirëpresim me krahë hapur”. De Laurentiis flet për rinovimin e belgut dhe

Plotësohet pokeri. Ferrari, Porsche 918 Spyder dhe McLaren P1 kanë gjetur bukë për dhëmbët e tyre. Një “Formula One” për në rrugë. Pretendimi është pak i tepruar, por kjo është ambicia, që nuk e ka fshehur Mercedes AMG Project One. Super makina e yllit me tre cepa do të prezantohet

Me të do të jetë një Inter më argjentinas. Pikërisht si ishte ai trajnerit të fundit argjentinas në Pinetina, Hector Cuper, e më pas ata që morën shumë trofe. Diego Simeone, objektivi i madh për stolin e Interit sezonin e ardhshëm, në Appiano Gentile do të gjejë shumë bashkatdhetarë, që

botimeshqip.com Libri shqip ne shtepine tuaj

LIBRI I PLOTË I PËRKUJDESIT PËR NËNËN DHE FËMIJËN Autori: Elizabeth Fenwick Botuesi: Aeditions Faqe: 264 Viti i botimit: 2017 Për ta bërë tuajin, klikoni KETU. “Libri i plotë i kujdesit për nënën dhe fëmijën” ishte i pari libër që ofronte udhëzime të ilustruara hap pas hapi, mbi mënyrën si

Libri: “Ngërthyer nga ti” Autor: Sylvia Day Për ta bërë tuajin, duhet të klikoni KETU “Gidioni më quan engjëllin e tij, por ai vetë është mrekullia e jetës sime. Luftëtari im i bukur, i plagosur, tejet i vendosur për të shkatërruar djajtë e jetës sime, ndërkohë që nuk pranon të përballet

Per nje seri te librave te autorit te mrekullueshem amerikan, Mark Twain, klikoni KETU. Aventurat e Mark Twain, emri i vërtetë i të cilit është Samuel Langhorne Clemens, janë të krahasueshme me ato të personazheve të librave të tij. Kur ishte i ri, ai iu bashkua aksidentalisht ushtrisë së Konfederatës

RRETH&RROTULL

Për studiuesit mbetet ende mister fakti se përse ky ushqim kaq natyral ka veti çudibërëse, duke ndikuar drejtpërdrejtë në shëndetin, inteligjencën, aftësitë njohëse të fëmijëve. Por jo vetëm kaq. Qumështi i gjirit është vërtetuar të jetë një ilaç në plot kuptimin e fjalës për të porsalindurit, duke u kujdesur që

A ishte një nga perandoritë më të fuqishme në historinë botërore dhe si u krijua? Çfarë e bëri atë të rrëzohej? A ishte perandoria më jetëgjatë në histori? Ky debat është aq kompleks sa vështirë të thuhet në pak fjalë. Por kjo fuqi e madhe botërore ka qenë gjithnjë në

Rusia është shteti që ka përfunduar shpesh në qendër të vëmendjes kohët e fundit. Në fillim për Lojrat Olimpike Dimërore në Sochii, më pas sepse presidenti Putin “tregoi muskujt” ndaj Ukrainës dhe së fundi për dyshimet e hedhura mbi ndikimin rus në zgjedhjet elektorale të SHBA-ve. Si ekonomia e tetë

SHARE

Faqja Kryesore

Send this to a friend